Jak z běžného dotykového mobilu udělat mobil pro seniory?

Nedávno jsem musel řešit, jak mobil Nokia 3.1 přizpůsobit tak, aby byl co nejjednodušší pro babičku. Snažil jsem se tedy veškeré potřebné ikony umístit jen a pouze na jednu úvodní obrazovku, zvětšit text a pokusit se nejpoužívanější kontakty připnout na již zmíněnou obrazovku. Níže se tedy můžete dočíst, jak se mi to podařilo.

Postup níže jsem testoval na mobilech Nokia 3.1, ale i novějším modelu Nokia 7.2.

Zvětšení textu v systému a jas displeje

Aby si babička mohla přečíst třeba příchozí SMS, je zapotřebí zvětšit text v prostředí. U mobilů značky Nokia tuto možnost najdete v nastavení telefonu/displej. Velikost je tedy dobré nastavit na maximum.

Ve stejném nastavení je také dobré zakázat adaptivní jas (automatickou regulaci jasu). Z mé zkušenosti vím, že starší člověk se automatické úpravy jasu spíše zalekne a nepovažuje ji za užitečnou. V mém případě jsem tedy automatickou regulaci zakázal a jas manuálně nastavil na maximum.

Změna launcheru a jeho nastavení

Zvětšit text sice můžete, ale co všechny potřebné ikony? Některé mobily nabízí tzv. zjednodušené režimy, ale z mé zkušenosti opět vím, že ty jsou pro staršího člověka až zbytečně složité. Nejlépe mi posloužil populární Nova Launcher.

Launcher stačí jen nainstalovat, nastavit jej jako výchozí a následně hlavní obrazovku upravit. V mém případě jsem odstranil vyhledávací widget Googlu a všechny ikony, které babička potřebovat nebude. Nechal jsem jen ty potřebné a následně na obrazovku připnul pár oblíbených kontaktů. To je možné provést tak, že přejdete do aplikace Kontakty, rozklepnete daný kontakt, vpravo nahoře klepnout na tři tečky a připnout na plochu.

Následně je vhodné ikony a text zvětšit v samotném launcheru. K tomu stačí i bezplatná verze Nova Launcheru. Klepněte dlouze na úvodní obrazovku, nastavení a plocha. Tam můžete upravit mřížku ikonek, ale i velikost ikon a písma popisků.

 

Připojení k internetu

Dále je dobré v nastavení telefonu zkontrolovat, jestli jsou zakázána mobilní data. V mém případě jsem i z rolovací notifikační lišty odstranil ikonu mobilních dat, aby je babička omylem nezapnula a operátor ji neúčtoval poplatek za data.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..